Otwarte zasoby i domena publiczna to te materiały, których status prawny umożliwia bezpłatne i swobodne przetwarzanie, remiksowanie i wykorzystywanie ich do własnych celów. W oparciu o takie materiały powstało video oraz częściowo także sam utwór Misi Furtak The Drake Equasion. Zobaczcie, co się na nie składa.
Pierwszą inspiracją dla projektu była otwarta postawa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, która od lat dzieli się w sposób otwarty swoimi zasobami, na przykład zdjęciami planet wykonywanych z satelity, plakatami promującymi akcje kosmiczne czy dokumentacją wizualną lądowania na księżycu.
Sam utwór Misi Furtak nawiązuje do postaci Franka Drake’a, autora równania nazwanego jego imieniem, które próbuje określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej galaktyce. W utworze wykorzystane zostały dźwięki udostępnione przez NASA: sonifikacja krzywych światła gwiazd Keplera oraz „hi” nadane morsem z ziemi do sondy kosmicznej Juno, która w tym miesiącu (5 lipca), po prawie pięciu latach lotu, wykonała manewr wejścia na orbitę polarną wokół Jowisza.
Video stworzone przez Jakuba Puzynę i Konrada Stycznia bazuje na kanadyjskim filmie edukacyjnym z 1960 roku (znajdującym się w domenie publicznej) oraz materiałach dostępnych na licencjach Creative Commons.
Przetwarzanie cudzej twórczości to mechanizm tak stary, jak sama kultura. Trudno bez niego wyobrazić sobie większość sfer życia. Jednak ramy, w jakich jest to dozwolone przez prawo nie zawsze są czytelne, czasem nawet dla zawodowych twórców i pasjonatów remiksu. Dlatego przygotowaliśmy narzędziowniki i infografiki, które w przystępny sposób tłumaczą z jakich materiałów dostępnych w sieci i na jakich zasadach można korzystać.
Kampanii towarzyszyła seria infografik pomagających zrozumieć warunki korzystania z zasobów z domeny publicznej oraz tych dostępnych na otwartych licencjach. Znajdziesz je w zakładce WIEDZA.
Zobacz także nasze narzędziowniki dla twórców: